مقالات

گاز آرگون و پنجره دوجداره

گاز آرگون و پنجره دو جداره در پنجره دو جداره با توجه به خواص انرژی کارآمد خود و مزایای دیگر، مانند کاهش  صدا بسیار، محبوب در ساخت و ساز جدید و به عنوان بهترین جایگزین پنجره در طول سال ها، تبدیل شده اند. پنجره دو جداره عایق بسیار خوب، برای نگه داشتن هوای گرم و هوای سرد بیرون هستند. چه چیز پنجره دو جداره را مانند عایق  موثر می سازد؟ پاسخ نهفته در شیشه نیست، بلکه در فضای بین دو شیشه است.

فضای بین دو شیشه در یک پنجره ،پنجره دو جداره که معمولا حدود نیم اینچ، و  معمولا با آرگون یا گاز بی اثر دیگر پر شده است. این گازها غیر سمی، غیر واکنش دهنده، روشن، و بی بو هستند. آرگون نیز ارزان، و یک انتخاب معمول برای این منظور است. گازهای آرگون سنگین و چگال تر از هوا، به راحتی مولکول خود را به حرکت وادار نمی کند.داشتن گازهای آرگون بین شیشه باعث می شود هوای گرم بیرون به  هوای سردداخل نفوذ نکند و باعث صرفه جویی در هزینه های گرمایشی در طول ماه های سرد زمستانمی شود.

 

پنجره دوجداره با گاز آرگون یا بدون گاز؟‌ کدام بهتر است

استفاده از گاز آرگون در پنجره دوجداره می تواند به عایق کاری یک اتاق و به حداقل رساندن انتقال حرارت از طریق پنجره کمک کند، همچنین در صورت بروز نشت، این گاز بی رنگ و بی بو است و به هیچ وجه مضر نیست.

امروزه تقريباً تمامي انواع پنجره upvc از نوع دوجداره تهيه مي شوند. دليل استفاده از پنجره دوجداره، عايق بندي مناسب صدايي و گرمايي است. معمولاً بين شيشه هاي پنجره دوجداره از گازي پر مي شود كه رسانايي حرارتي خيلي كمي داشته باشد.

هواي معمولي داراي رسانايي حرارتي بسيار پايين است، اما پر كردن فاصله دو شيشه دوجداره با گازي با رسانايي كمتر از هوا، مانند آرگون، سطح عايق بندي حرارتي شيشه دوجداره را بالا مي برد.

گاز آرگون یک نوع گاز است که می توان به اندازه یک درصد در اتمسفر یا همان هوا کره آن را پیدا کرد این گاز بی رنگ و بی بو با نماد شیمیایی Ar می باشد و جزء گازهای بی خطر در نظر گرفته می شود.

این گاز در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از کاربردهای آن می تواند استفاده شدن در پنجره دوجداره برای افزایش کارایی و عملکرد پنجره باشد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *