گاز کلر

گاز کلر

عدد اتمی (تعداد پروتون ها در هسته): 17

 

نماد اتمی (بر روی جدول تناوبی عناصر): Cl

 

وزن اتمی (میانگین جرم اتم): 35453

 

تراکم: 3.214 گرم در سانتیمتر مکعب

 

فاز در دمای اتاق: گاز

 

نقطه ذوب: منفی 150.7 درجه فارنهایت (منهای 101.5 درجه سانتیگراد)

 

نقطه جوش: منفی 29.27 F (منفی 34.04 C)

 

تعداد ایزوتوپ ها (اتم های یک عنصر با تعداد دیگری از نوترون ها): 24. تعداد ایزوتوپ های پایدار: 2

 

ایزوتوپ های رایج: کلرین -35 (76 درصد فراوانی طبیعی)

 

 کلر متعلق به گروه هالوژن - عناصر تشکیل دهنده نمک - همراه با فلوئور (F)، برم (Br)، ید (I) و استاتین (At) است.

گاز کلر یک گاز سبز مایل به زرد است که عضو خانواده هالوژن است. این علامت اتمی Cl، شماره اتمی 17 و وزن اتمی 35 است.کلر در تولید، به عنوان یک واکنش شیمیایی مصنوعی، برای تصفیه آب و تولید آهک کلر، که در سفید کردن پارچه استفاده می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

کلر، عنصر شماره 17 در جدول تناوبی عناصر، دارای برنامه های متعدد است. این است که برای استریل کردن آب آشامیدنی و ضد عفونی کردن استخرها استفاده می شود و در تولید تعدادی از محصولات معمول استفاده شده مانند کاغذ، منسوجات، دارو، رنگ و پلاستیک، به ویژه PVC استفاده می شود، 

برخی از قورباغه ها یک ترکیب کلر در پوست خود دارند که یک مسکن قوی است. این ترکیب، به نام اپیباتیدین، عوارض جانبی در دوزهای کوچک ندارد، اما در دوزهای بزرگ، برای انسانها کشنده است.

گاز کلر به عنوان یک سلاح شیمیایی در طول جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار گرفت.

 کلرید سدیم (نمک) شایع ترین ترکیب کلر است و در مقادیر زیادی در اقیانوس رخ می دهد.

گاز کلر ازون را از بین می برد،طبق گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، در واقع یک اتم کلر میتواند تا 100 هزار مولکول ازن از بین برود تا از استراتوسفر حذف شود.

 

گاز کلر یک عنصر بسیار "اجتماعی" است، به این معنا که دوست دارد با عناصر دیگر ارتباط برقرار کند تا به صورت خود به خود رخ دهد. گاز کلر بسیار واکنشی است که معمولا در طبیعت وجود دارد، تشکیل ترکیبات با سدیم، پتاسیم و منیزیم. در واقع، احتمالا شناخته شده ترین فرم از ترکیب کلر کلرید سدیم است ، در غیر این صورت به عنوان نمک جدول شناخته شده است. کلرید پتاسیم یک داروی مورد استفاده در پیشگیری یا درمان سطح پتاسیم کم خون است، در حالیکه کلرید منیزیم برای جلوگیری یا درمان کمبود منیزیم استفاده می شود.

 

 گاز کلر کاربرد زیادی در بهداشت از جمله در  استخر ها و همچنین در آزمایشگاه دارد.

گاز کلر در سیلندرهای 50 لیتری و 60 لیتری تامین میشود. باید توجه داشت رگلاتور یا

مانومتر گاز کلر باید از جنس استنلس استیل باشد زیرا گاز کلر خورنده بوده و به اتصالات

غیره استیل آسیب میرساند.

شارژ سیلندرهای گاز کلر: 2 لیتری-5 لیتری-10 لیتری-20 لیتری-40 لیتری- 50 لیتری و 60

لیتری

رگلاتور یا مانومتر گاز کلر: استنلس استیل

 

ویژگی‌های گاز کلر

 خوصوصیات فیزیکی: در دما و فشار استاندارد دو اتم کلر تشکیل مولکول ۲ اتمی کلر را می‌دهند Cl2 گاز سبز، زرد رنگی است که بوی قوی متمایزی دارد (بوی سفید کننده). پیوند بین ۲ اتم کلر نسبتاً ضعیف است، که مولکول را بسیار واکنش پذیر می‌کند. نقطه جوش آن در حدود ℃۳۴ - است اما در دمای اتاق تحت فشار بالای اتمسفر می‌تواند مایع شود.

 خصوصیات شیمیایی: همراه با فلور، برم، ید و استاتین، کلر عنصری است از سری هالوژن‌ها (گروه ۱۷) است. کلر تقریباً با همه عناصر تشکیل ترکیب می‌دهد و ترکیبات کلریدها را می‌سازد. گاز کلر با بیشتر ترکیبات آلی واکنش می‌دهد، حتی به صورت غیرفعال سوختن هیدرو کربن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نام کلر برگرفته از واژه chloros به معنی سبز مایل به زرد است، که اشاره به رنگ این گاز دارد. در ۱ لیتر آب ۱۰ درجه، ۳٫۱۰ لیتر ودر آب ۳۰ درجه تنها ۷۷/۱ لیتر کلر حل می‌شود.

 کاربردها

 کلر عنصر شیمیایی مهمی در تصفیه آب، مواد گندزدا در سفید کننده و نیز در گاز خردل به شمار می‌رود. همچنین کلر در ساخت طیف وسیعی از اقلام روزمره کاربرد دارد.

 برای از بین بردن باکتری و سایر میکروبهای موجود در ذخائر آب آشامیدنی بکار می‌رود. امروزه حتی به ذخائر کوچک آب همواره کلر افزوده می‌گردد. در تولید محصولات کاغذی، مواد ضد عفونی کننده، رنگدانه‌ها، مواد غذائی، حشره کشها، رنگها، فراورده‌های نفتی، پلاستیک، دارو، منسوجات، حلالها و محصولات مصرفی بسیار زیاد دیگری کاربرد دارد.

 در ترکیبات آلی درصورتیکه کلر جایگزین هیدروژن شود «لاستیک مصنوعی» اغلب باعث ایجاد خصوصیات مورد نیاز در این ترکیبات می‌گردد لذا در ترکیب آلی از این عنصر بعنوان عامل اکسید کننده و جانشین، به طور گسترده استفاده می‌گردد.

 

سایر موارد کاربرد کلر در تولید کلراتها، کلروفرم، تتراکلراید کربن ودر استخراج برم می‌باشد. 

هشدارها

 

گاز کلر موجب تحریک دستگاه تنفسی شده و در حالت گازی باعث تورم غشای مخاطی و در حالت مایع موجب سوختگی پوست می‌شود. مقدار ۳٫۵ppm آن لازم است تا به‌ عنوان بویی متمایز شناخته شود و مقدار ppm۱۰۰۰ آن کشنده‌ است. به همین علت در طول جنگ جهانی اول کلر یکی از گازهایی بود که به‌ عنوان گاز جنگی مورد استفاده قرار گرفت. مواجهه با این گاز نباید از ۰٫۵ppm فراتر رود (با میانگین وزنی زمان ۸ ساعت –۴۰ ساعت در هفته).

 

مواجهه شدید با مقدار زیاد کلر غلیظ (اما نه مقدار کشنده) می‌تواند باعث ادم ریه یا آب آوردن آن که وضعیتی بسیار ناگوار است گردد. تماس دائم با مقادیر کم آن ریه‌ها را ضعیف کرده و آسیب پذیری ریه‌ها را در برابر بیماریهای دیگر افزایش می‌دهد. در صورت مخلوط شدن مواد سفید کننده با آمونیاک، اوره و سایر محصولات شوینده، احتمال تولید گازهای سمی وجود دارد. این گازها حاوی مخلوطی از گاز کلر و تری کلرید نیتروژن هستند؛ بنابراین باید از چنین ترکیبی اجتناب کرد.

  شما مشتریان عزیز برای خرید گاز کلر میتوانید با کارشناسان ما در شرکت نوین گاز تماس حاصل فرمایید و تا محصول مورد نظر خود را در تهران رایگان دریافت نمایید 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر