گاز هلیوم

گاز هلیوم

 

گاز هلیوم که با عنوان He در جدول مندلیف شناخته می­شود، از گازهای بی‌اثر است که رنگ و بو ندارد و غیر قابل اشتعال است. هلیوم بعد از هیدروژن سبک‌ترین گاز موجود در جهان است.

 

از کاربردهای هلیوم می‌توان به خنک کردن آهن رباهای ابررسانا که در سرما شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرند اشاره کرد، همچنین در مواد تجاری‌تر گاز نجیب هلیوم در دستگاه‌های MRI و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

از دیگر مصارف این گاز می‌توان به پر کردن بادکنک‌های هلیومی و بالا بردن بالن‌های گوناگون اشاره کرد.

 

گاز هلیوم در سیلندرهایی با اندازه 2 تا 50 لیتر قرار دارد و در باد کردن بادکنک‌های جشن تولد­ها یا عروسی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

 انواع کپسول گاز هلیوم

کپسول گاز هلیوم در انواع مختلف کپسول یک‌بار مصرف و کپسول شارژی طراحی و عرضه شده‌ است. کپسول یک‌بار مصرف گاز هلیوم همان گونه که از نام آن مشخص است رگلاتوری جهت تنظیم فشار گاز ندارد و جهت باد کردن تنها یک بادکنک مناسب است.

اما کپسول شارژی هلیوم به رگلاتور قابل تنظیم مجهز است و قابلیت شارژ بادکنک‌های متنوع در زمان‌های مختلف را دارد.

در صورتی که گاز هلیوم موجود در کپسول شارژی به پایان برسد، به راحتی می‌توانید مجدداً آن را شارژ کنید و مورد استفاده قرار دهید.

با وجود این که گاز هلیوم یک گاز بی ضرر است اما تنفس آن در طولانی مدت احساس خفگی به وجود می‌آورد و تنفس را دچار مشکل می‌کند، از این رو توجه داشته باشید که هنگام باد کردن بادکنک های هلیومی با این گاز از محیط‌های روباز مانند حیاط یا باغ استفاده کنید.

گاز هلیوم شامل کپسول های یکبار مصرف 2 لیتری-3 لیتری-5لیتری-10 لیتری

حجم سیلندرهای گازهلیوم: یکبارمصرف-2لیتری-3لیتری-5لیتری -

10لیتری-20لیتری-40لیتری و 50لیتری

 

مصارف: پرکردن بالن و بادکنک- آزمایشگاه- دستگاه لیزر- بیمارستان - نشت یابی در

اتصالات و غیره.....

گاز هلیوم برای مصارف تفریحی برای پر کردن بادکنک و بالن استفاده میشود که در صورت استفاد

فشار گاز در سیلندرها: 2 لیتری تا 40لیتری 120بار

 

فشارگاز در سیلندرها: 50لیتری 200بار

نکات ایمنی استفاده از گاز هلیوم

 

توجه داشته باشید که بسیاری از تولید کنندگان غیر معتبر به جای گاز هلیوم از ترکیبات گازهایی مانند هیدروژن و کاربید استفاده می‌کنند، زیرا این گازها از قیمت کمتری نسبت به گاز هلیوم برخوردار هستند.

 کاربید یک گاز خطرناک و سمی است و به هیچ عنوان جهت مصارف عمومی مناسب نیست.

همچنین استفاده از گاز هیدروژن درون کپسول‌های گاز هلیوم خطر اشتعال را در پی خواهد داشت، چه بسا که در هنگام تولد، شعله شمع سبب آتش گرفتن بادکنک‌های هلیومی شود.

توصیه می‌کنیم خرید کپسول گاز هلیوم را تنها از مراکز معتبر انجام دهید، تا بتوانید از هلیوم خالص جهت پر کردن بادکنک‌های متنوع استفاده کنید.

فراموش نکنید که بعد از پر کردن بادکنک‌های هلیومی انتهای آن‌ها را با چسب مخصوص مسدود کنید، تا گاز هلیوم از داخل بادکنک خارج نشود، در این صورت بادکنک تا دو روز قابل استفاده خواهد بود.

استفاده از گاز هلیوم باعث میشود تا بادکنک مدت زمان بیشتری را در فضا بماند

 

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر