گاز نیتروژن

گاز نیتروژن

گاز نیتروژن یا ازت گازی بی اثر و بی بو میباشد گاز نیتروژن به 2 نوع آزمایشگاهی و صنعتی میتوان تهیه نمود گاز آزمایشگاهی نیتروژن به صورت وارداتی و داخلی تامین میشود. که هر کدام در کاربردی های مخصوص به کار میروند.

نام دیگر گاز نیتروژن:

ازت-N2

گرید یا درصد خلوص های گاز نیتروژن:

99/9-99/95-99/99-99/995-99/999-99/9995-99/9999

حجم سیلندرهای گاز نیتروژن:

2لیتری-3لیتری-5لیتری-10لیتری-20لیتری-40لیتری و 50لیتری

فشار داخل سیلندرها:

از 2 لیتری تا 40لیتری: 150بار

50لیتری: 200بار

 

گاز نیتروژن بخش عمده ای از اتمسفر زمین را تشکیل می دهد که 78.08٪ کل حجم را تشکیل می دهد. این یک گاز بی رنگ، بی بو، بی مزه، غیر سمی و تقریبا کاملا بی اثر است. گاز نیتروژن می تواند در غلظت های بالا در معرض هوا قرار گیرد.

 

یکی از مهمترین کاربردهای گاز نیتروژن در صنایع غذایی و شیمیایی، پاکسازی و تمیزکاری است. همچنین می توان در بسته های محیطی اصلاح شده برای مواد غذایی یافت. 

 در صنایع نیمه هادی، گاز نیتروژن در مقادیر زیاد به عنوان گاز خالص و حامل استفاده می شود. در الکترونیک، آن را به عنوان عامل برای راکتورهای اپیتاکسال عمل می کند. همچنین در تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی مفید است به عنوان یک حامل، صفر و متعادل کننده گاز.

سایر کاربردهای رایج گاز نیتروژن عبارتند از: عملیات حرارتی، تولید آمونیاک، آتش خاموش در معادن، پر کردن تایر، تله های کوچک و تله سرد، که در آن نیتروژن می تواند به افزایش بهره وری خلاء کمک کند.

 خواص بی رویه گاز نیتروژن آن را در بسیاری از برنامه های کاربردی به عنوان یک گاز خوب بسته بندی می کند. پوسته گاز نیتروژن برای محافظت از مواد جامد و مایعات قابل اشتعال یا مواد منفجره از تماس با هوا استفاده می شود. برخی مواد شیمیایی، سطوح جامدات و محصولات غذایی ذخیره شده دارای خواصی هستند که باید از اثر تخریب اکسیژن و رطوبت هوا محافظت شوند.  "Inerting" یا "padding"عبارتهای دیگری هستند که برای توصیف جابجایی هوا و نیتروژن استفاده می شود.

 "Sparging" با نیتروژن، حباب کردن گاز نیتروژن از طریق یک مایع برای حذف اجزای فرار ناخواسته، از جمله ترکیبات آلی فرار (VOC) است که ممکن است برای مقابله با مقررات کاهش آلودگی لازم باشد.

  نیتروژن مایع می تواند برای جلوگیری از مواد نرم یا سخت قبل از وارد شدن به یک فرآیند کاهش اندازه استفاده شود. نیتروژن تبخیر سرد را می توان برای نگهداری مواد خام (و در فضای غیر مستقیم) در طول سنگ زنی استفاده کرد. سنگ زنی فریزر در برنامه های کاربردی مختلف، از جمله تولید داروهای ریزشده زمین، پلاستیک و رنگدانه ها استفاده می شود؛ و برای خرد کردن لاستیک در کارخانه های بازیافت.

 استفاده از فلزات برای نیتروژن:

 گاز نیتروژن برای درمان ذوب در تولید فولاد و دیگر فلزات استفاده می شود و به عنوان یک گاز محافظ در عملیات حرارتی آهن، فولاد و دیگر فلزات استفاده می شود. همچنین به عنوان یک گاز فرآیند، همراه با گازهای دیگر برای کاهش کربن سازی وگاز نیتروژن استفاده می شود.

 "فلش" یا "باله"که روی فلز ریخته شده می تواند با خنک کردن با گاز نیتروژن مایع حذف شود، که باعث شکننده شدن آنها می شود و باعث می شود که آنها با عمل مکانیکی شکسته شوند.

 استفاده از گاز نیتروژن در صنعت ساخت و ساز:

 انعطاف پذیری کوچک یک جایگزین جالب برای انعطاف پذیری سنتی است. به جای گرم کردن بخش بیرونی فلزی، بخش داخلی توسط گاز نیتروژن مایع سرد می شود به طوری که فلزی کاهش می یابد و می تواند وارد شود. هنگامی که فلز به دمای معمولی خود بازمیگردد، به اندازه اصلی آن گسترش می یابد، و بسیار مناسب است.

 نیتروژن مایع برای خنک شدن بتن در هنگام ریختن و راه اندازی استفاده می شود. خنک تر شدن باعث می شود خواص بهتر بهبود یابد.

 هنگامی که عملیات ساخت و ساز باید در زمین نرم و آب خیس مانند ساخت تونل زیر آبراه انجام شود، زمین را می توان به طور مؤثر با نیتروژن مایع منجمد کرد. لوله ها به زمین هدایت می شوند، نیتروژن مایع از طریق لوله های زیر سطح زمین پمپ می شود. هنگامی که نیتروژن به خاک می رسد، آن را تبخیر می کند، گرما را از خاک خارج می کند و آن را انجماد می دهد.

 مواد شیمیایی، داروسازی و استفاده از نفت:

 

پالایشگاه ها، گیاهان پتروشیمی و مخازن دریایی از نیتروژن برای تمیز کردن تجهیزات، مخازن و خطوط لوله بخار و گازهای خطرناک (به عنوان مثال پس از اتمام عملیات انتقال خط لوله یا پایان دادن به تولید) از نیتروژن استفاده می کنند و برای حفظ فضای بی هوازی و محافظ در مخازن ذخیره مایعات قابل اشتعال .

 گاز نیتروژن سرد برای خنک کردن راکتورهای پر از کاتالیزور در طول کار تعمیر و نگهداری استفاده می شود. زمان خنک سازی می تواند به طور قابل توجهی کاهش یابد.

 

راکتورهای خنک کننده (و مواد داخل) به دمای کم اجازه می دهد تا کنترل بهتر واکنش های جانبی در واکنش های پیچیده در صنعت داروسازی. نیتروژن مایع برای تهیه یخچال مورد نیاز اغلب مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا می تواند باعث کاهش سرعت سریع شود و سپس می تواند به راحتی دمای مطلوب سرد را حفظ کند. سیستم های کنترل خنک کننده و رآکتور معمولا از یک مایع انتقال گرما در دمای پایین انتقال می یابند تا تبرید تولید شده توسط تبخیر نیتروژن مایع را به پوسته ی مخزن راکتور انتقال دهند. نیتروژن مایع در مبدلهای حرارتی مخصوص طراحی شده است که انتقال حرارت را به مایع انتقال حرارت انتقال می دهد.

 نیتروژن مایع در حین اتمام گاز به "رسوب" ساختارهای رسوب گاز طبیعی، به ویژه گازهای تنگ گاز، از جمله گاز شیل و گاز طبیعی از زغال سنگ (معادن زغال سنگ متان) استفاده می شود. نیتروژن همچنین برای حفظ فشار در سازندهای تولید نفت و گاز استفاده می شود. بر خلاف دی اکسید کربن، که همچنین برای فشار سازی مورد استفاده قرار می گیرد، نیتروژن کمی نسبت به هیدروکربن های مایع وجود دارد، در نتیجه آن را تشکیل می دهد و در کلاه گاز باقی می ماند.

 گازنیتروژن از یک گاز بی رویه برای پر کردن مایعات در هر خط استفاده می شود تا خطوط را پاک کند و "خوک ها" را از طریق خطوط لوله به حرکت درآورند تا یک ماده را قبل از استفاده از خط برای حمل مواد دیگری بکشند.

 غذا و نوشیدنی ها:

 نیتروژن مایع، باعث انجماد بسیار زیاد مواد غذایی می شود و موجب آسیب رسیدن به سلول های یخ می شود و ظاهر، طعم و بافت را بهبود می بخشد. تونل یخچال فریزر و فریزر مارپیچی به طور مؤثری ضریب هواساز از تبخیر مایع و از گاز نیتروژن سرد را از طریق فریزر جریان می دهد.

 وقتی مواد مانند روغن نباتی ذخیره می شود، خواص بی رویه نیتروژن می تواند برای محافظت در برابر از دست دادن کیفیت با اکسیداسیون، از بین بردن هر هوای که در مایع ("برداشتن") جذب می شود، و برای محافظت از مایعات در مخازن ذخیره با پر کردن بخار استفاده شود

 مراقبت های بهداشتی استفاده می کند:

 گازنیتروژن به عنوان یک گاز محافظ در بسته بندی برخی از داروها برای جلوگیری از تخریب با اکسیداسیون یا جذب رطوبت استفاده می شود.

 نیتروژن برای فریز کردن خون و همچنین ویروس ها برای واکسیناسیون استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری از اسپرم دام، که پس از آن می تواند برای سال ها ذخیره می شود. انجماد سریع ناشی از سرد شدید موجب کاهش آسیب دیواره سلولی می شود. نیتروژن مایع در بعضی از دستگاه های مغناطیسی رزیستنس مغناطیسی (MRI) برای خنک کردن آهنرباهای کم دما قبل از استفاده از هلیم مایع بسیار گرانقیمت برای خنک سازی نهایی استفاده می شود.

 نیتروژن مایع در جراحی برای از بین بردن بافت های بیمار استفاده می شود.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر