گاز نیتروس اکساید

گاز نیتروس اکساید

 

 نیتروس اکساید معمولا به عنوان گاز خنده دار یا گاز خوشحال شناخته شده است، در سال 1793 توسط دانشمند انگلیسی جوزف کشف شد و برای بیش از 150 سال استفاده شده است. این یکی از بیهوشی هایی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد در هر دو کاربرد دندانپزشکی و پزشکی.

 

 گاز آزمایشگاهی نیتروس اکساید گازی بی بو بی رنگ و بدون طعم می باشد.

 

  استفاده از نیتروس اکساید پزشکی در اوایل قرن بیستم بعنوان یک بیهوشی مهم و آرام بخش  است که توسط دندانپزشکان، متخصصان تغذیه و پزشکان ورزشی استفاده می شود.

 

 

 

گاز نیتروس اکساید در حجم سیلندرهای 2لیتری,5لیتری,10لیتری,20لیتری,40لیتری و

50لیتری تامین و شارژ میشود.

گاز نیتروس اکساید:N2O

 

نیتروس اکساید یک عامل آرام بخش و موثر است که با اکسیژن مخلوط می شود و از طریق یک ماسک کوچک که به بینی شما می آید، به شما کمک می کند تا به آرامش برسید. 

 نیتروس اکساید به اندازه کافی سمی است. با این حال، این می تواند سرگیجه ایجاد کند.

 استفاده طولانی مدت و سنگین از نیتروس اکساید می تواند به کمبود ویتامین و کم خونی ناشی از غیر فعال شدن ویتامین B12 در بدن منجر شود، هر چند که این میزان ناشناخته است. کمبود ویتامین B می تواند باعث ایجاد سوزن در انگشتان، انگشتان دست و اندام ها شود که می تواند ساعت ها یا روزها ادامه یابد. موارد شدیدتر ممکن است منجر به بیخوابی و اشتیاق در راه رفتن شود و در افراد مبتلا به کمبود B12 خطر ابتلا به این بیماری افزایش می یابد.

 نیتروس اکساید یک مولکول شیمیایی غیر معدنی است و همچنین ممکن است به عنوان اکسید دی نیتروژن یا مونوکسید دی نیتروژن شناخته شود.

 نیتروس اکساید دارای برخی از کاربردهای غیرقانونی تفریحی و پتانسیل سوء استفاده است. این به طور گسترده ای در زمینه های مختلف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از کاربردهای غیر دارویی نیتروس اکساید عبارتند از صنعت نیمه هادی، مسابقه ماشین و پردازش مواد غذایی.

 نیتروس اکساید توسط استنشاق، جذب شده توسط انتشار از طریق ریه ها، و از طریق تنفس حذف می شود. نیمه عمر اکسید نیتروژن تقریبا 5 دقیقه است. از طریق ریه ها، اساسا بدون تغییر (یعنی غیر متابولیزه) دفع می شود؛ کمتر از 0.004٪ در واقع در انسان متابولیزه می شود.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
8 / 10
از 2 کاربر