گاز متان

گاز آزمایشگاهی متان CH4

 

گاز متان گازی است بی رنگ و بی بو و آتشزا که در صنعت راکتورهای آزمایشگاهی و

همچنین در تست سوخت اتومبیل مورد استفاده قرار میگیرد.

گاز متان در سیلندر 50 لیتری به صورت وارداتی بوده که درصد خلوص آن 99/95 و 99/995 

می باشد نکات ایمنی که باید در مورد این گاز رعایت کرد:

1-سیلندر گاز متان در جایی خشک و به دور از جرقه و آتش نکهداری شود.

2-شیر سیلندر گاز متان چپ گرد است و باید از رگلاتور مخصوص گاز متان استفاده نمود.

3-در هنگام استفاده حتما مسیر اتصالات چک شود تا مطمئن شوید جایی نشتی ندارد.

4-در محل استفاده از کشیدن سیگار و یا هرچیزی که باعث جرقه شود جدا خوداری کنید.

5-برای نصب رگلاتور ویا اتصالات از ضربه زدن خوداری کنید.

شارژ گاز متان:

گاز متان در سیلندرهای 2لیتری - 3لیتری - 5لیتری - 10لیتری - 20لیتری - 40لیتری و

50لیتری به درخواست مصرف کننده شارژ میشود.

رنگ سیلندر: قرمز-سفید

گرید یا درصد گاز متان: 3/5-4/5

 

 گاز متان به مدت طولانی در جو به عنوان دی اکسید کربن باقی نمی ماند، گاز متان 84 برابر قوی تر از دی اکسید کربن است. اگر بخواهیم اثرات تغییرات اقلیمی را به طور موثر کاهش دهیم، هر دو نوع انتشار گازهای متان و دی اکسید کربن باید مورد توجه قرار گیرند.

 

گاز متان می تواند از منابع مختلف، طبیعی و انسان ساخته شده باشد. اما بزرگترین منبع تولیدات صنعتی در صنعت نفت و گاز است.

 

هر بار که نفس بکشید، احتمالا مقدار کمی از گاز متان، یکی از قوی ترین و مهم ترین گازهای موجود در این سیاره را وارد کنید.

 

گاز متان، در هسته آن، نسبتا ساده است: که شامل فقط یک مولکول کربنی است که توسط چهار مولکول هیدروژن احاطه شده است. اگر چه این یکی از گازهای اولیه در فضای ما نیست - نیتروژن، اکسیژن و آرگون - یکی از فراوان ترین ترکیبات ارگانیک روی زمین است. اما حتی اگر در همه جا باشد، شما هرگز نمی دانید که آن وجود دارد، زیرا گاز متان بی رنگ، بی بو و بی مزه است.

 

اجازه ندهید که نامرئی بودن آن شما را فریب دهد.گاز متان می تواند در آینده زندگی زمین نقش مهمی داشته باشد - هم خوب و بد باشد.

 

گاز متان یک ماده طبیعی است که می تواند در طول زمان از طریق مسیرهای بیولوژیکی ایجاد شود - این چیزی است که باعث ایجاد گاز طبیعی می شود، که گاز متان از مولفه اصلی آن است - و همچنین فرآیندهای تکنولوژیکی یا سایر روش های مصنوعی. اگر زیرزمینی تولید شود، می تواند برای هزاران سال طول بکشد. هنگامی که در اتمسفر قرار می گیرد، از 9 تا 15 سالگی از بین می رود، زیرا در معرض بخارات اکسیژن و بخار آب قرار دارد.

 

اما در حالی که در فضا است، چیزهای بسیار قدرتمندی هستند. نه تنهاگاز متان گاز گلخانه ای مانند دی اکسید کربن است، بلکه راندمان اصلی تغییرات آب و هوایی ناشی از انسانی است، اما اثرات تله گرمایش حتی قوی تر از CO2 است.

 

دانشمندان از یک معیار پتانسیل گرم شدن کره زمین (GWP) استفاده می کنند تا مقایسه شود که چگونه 1 تنی از تله گاز داده شده بر روی زمین در مقایسه با 1 تن CO2 افزایش می یابد. و طبق گزارش گروه بینالمللی تغییرات آب و هوایی (IPCC)، گاز متان در یک مقیاس زمانی 100 ساله دارای GWP 34 است که به معنی آن است که در طول یک قرن، 34 برابر توان گاز گلخانه ای نسبت به CO2 است. اما از آنجا که گاز متان در هوا خیلی کوتاه است، GWP آن حتی در مقیاس زمانی کوتاهتر است: بیش از 20 سال، به عنوان مثال، GWP عظیم 86 است.

 

 اگر گاز متان خود را تا زمانی که CO2 نباشد، در جو قرار ندهد، اثرات بلندمدت آن در کوتاه مدت موجب می شود برگشت پذیر نباشد. به عنوان مثال، ذوب شدن یخ دریا در قطب شمال، یک حلقه بازخورد مؤثر ایجاد می کند.

 

طبق گزارش سازمان حفاظت محیط زیست ایالات متحده (EPA)،گاز متان حدود 10 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای از فعالیت های انسانی مانند سیستم های گاز طبیعی، دفن زباله، سیستم های مدیریت زغال سنگ و معادن را تشکیل می دهد. اما در عین حال، گاز متان - به ویژه در گاز طبیعی - یک منبع سوخت مهم است، که تولید گازهای گلخانه ای کمتری را هنگام سوزاندن از زغال سنگ یا نفت تولید می کند.

 

گاز متان به سرعت در سال های اخیر به خصوص در ایالات متحده تبدیل به یک منبع انرژی به عنوان منبع انرژی شده است. طبق اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، آمریکایی ها 29 درصد از انرژی خود را از گاز طبیعی در سال 2015 به دست آوردند، در حالیکه ذغال سنگ فقط 16 درصد را به خود اختصاص داده است. در سال 2011، ایالات متحده برای اولین بار از سال 1981، ایالات متحده تولید گاز طبیعی بیشتری از زغال سنگ کرد.

 

گاز طبیعی بالقوه فراتر از نیروگاهها نیز رفته است. می تواند برای سوخت وسایل نقلیه فشرده شود و زمینه تحقیقاتی در حال افزایش است که باتری های گاز متان را متصل می کند. گاز متان از دفن زباله ها نیز می تواند برای تولید انرژی استفاده شود، همان طور که گاز متان با کود مزارع پرورش می یابد. در موارد دومی، که گاز متان به وسیله روش های بیولوژیکی تولید می شود، در واقع نسبت به گاز طبیعی پایدارتر است و از مواد برای تولید برق استفاده می کند که در غیر این صورت به زباله می انجامد.

 

متاسفانه سطوح گاز متان اتمسفری از سال 2007 افزایش یافته است و برخی از دانشمندان می گویند که رشد شکست هیدرولیکی، همچنین به عنوان fracking شناخته می شود، نقش کلیدی در افزایش آن دارد. (تحقیق اخیر NOAA ارتباط کمی بین حفاری U.S. و افزایش انتشار گازهای متیل پیدا کرد، با این حال همچنان اشاره کرد که "نشت مگن باید برای استفاده از زغال سنگ به گاز طبیعی مفید باشد".)

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر