گاز دی اکسید گوگرد

دی اکسید گوگرد SO2

 دی اکسید گوگرد چیست؟ 

دی اکسید گوگرد گازي فعال و بدون رنگ است. So2 زماني تشکیل می‌شود که سولفور موجود در سوختهایی از قبیل زغال و نفت سوزانده شوند. منابع عمده SO2 شامل نیروگاه‌ها و بویلرهای صنعتی است. عموماً بالاترین سطوح SO2 نزدیک به مجتمع‌های صنعتی است.

حدود 99 درصد از دی اکسید گوگرد در هوا از منابع انسانی است. منبع اصلی دی اکسید گوگرد در هوا فعالیت صنعتی است که مواد تشکیل دهنده حاوی گوگرد را پردازش می کند، به عنوان مثال تولید برق از زغال سنگ، نفت یا گاز حاوی گوگرد. برخی از کانی های معدنی همچنین حاوی گوگرد هستند و در هنگام پردازش دی اکسید گوگرد آزاد می شود. علاوه بر این، فعالیت های صنعتی که سوخت های فسیلی حاوی گوگرد را می سوخت، می تواند منابع مهم دی اکسید گوگرد باشد.

 دی اکسید گوگرد به راحتی در آب آزاد میشود تا اسید سولفوریک ایجاد کند.اسید سولفوریک از اجزای اصلی باران اسیدی می باشد.باران اسیدی می تواند به جنگل ها و محصولات کشاورزی آسیب برساند اسیدیته خاک را تغییر دهد و دریاچه ها و رودخانه ها را اسیدی میکند که این امر برای ماهی ها نامناسب است.دی اکسید گوگرد همچنین به فرسایش مصالح ساختمانی و رنگها از جمله آثار تاریخی و مجسمه ها کمک می کند.

دی اکسید گوگرد از طیف وسیعی از صنایع و برنامه های کاربردی استفاده می شود، از جمله:

مواد غذایی و نوشیدنی ها: تصفیه آب، ضد عفونی و بخار سازی؛ سفید کننده برای روغن و غذا ، مواد غذایی کنسرو شده و بطری و میوه های خشک

شیشه: شیشه ای و مواد اسیدی در تولید شیشه فلوت

فولاد و فلزات: برای استخراج برخی از فلزات از سنگ معدن خود را.

دی اکسید گوگرد برای جلوگیری از تغییر رنگ میوه استفاده میشود در خانه گاز دی اکسید گوگرد از دود تنباکو بخاری گازی و نفتی اجاق گازهای چوبی یا کوره خروجی خودرو ایجاد میشود.

• تاثير دی اکسید گوگرد بر سلامت 
دی اکسید گوگرد گازي محرک است که توسط مجاری بینی گرفته می‌شود. سطوح فعالیت متوسط که منجر به تنفس دهانی می‌شود (مانند پیاده‌روی تند) موجب می‌شود که دی اکسید گوگرد اثرات خود بر سلامتی را نشان دهد.
• گروههاي در معرض خطر
کسانی که آسم دارند و فعالیتهای خارج از منزل دارند بیشتر از دیگران اثرات SO2 را تجربه می‌کنند. در یک تماس کوتاه، اثر عمده SO2 تنگی مجاری تنفسی مثل تنگی برونشها خواهد بود. این موضوع منجر به خس خس کردن هنگام تنفس، کوتاهی تنفس و فشردگی در قفسه سینه می‌شود. علائم با افزایش میزان SO2 و یا میزان تنفس افزایش می یابد.
وقتی که تماس با SO2 قطع می‌شود عملکرد ریه ظرف یک ساعت به صورت نرمال باز می‌گردد. 
در سطوح بالای SO2، ممكن است فشردگي قفسه سينه خس‌خس و كوتاهي تنفس براي كساني كه آسم هم ندارند اتفاق بيفتد. تماسهاي بلند مدت با دي اكسيدگوگرد مي‌تواند بيماري‌هاي تنفسي را موجب شود، مكانيسم‌هاي دفاعي ريه را كاهش داده و بيماريهاي قلبي را تشديد نمايد.

• ميزان AQI (شاخص كيفيت هوا) مرتبط با SO2 
1- میزان 50-0: و نیاز به اقدامات احتیاطی خاصی ندارد.
2- میزان 100-51 : از نظر تاثیر بر سلامت متوسط است. نیاز به اقدامات احتیاطی خاصی ندارد.
3- میزان 150-101: از نظر تاثیر بر سلامت برای افراد حساس ناسالم است. کسانی که آسم دارند باید فعالیتهای بیرون از منزل خود را محدود کنند.
4- میزان 200-151: از نظر تاثیر بر سلامت غیر سالم است. کودکان، افراد مبتلا به آسم و بیماران قلبی، ریوی باید فعالیتهای بیرون از منزل خود را کم کنند.
5- میزان 300-201: از نظر تاثیر بر سلامت خیلی ناسالم است. کودکان، افراد مبتلا به آسم، بیماران قلبی و ریوی باید از فعالیتهای بیرون از منزل پرهیز کنند. دیگر افراد باید فعالیتهای بیرونی خود را کم کنند. 
6- ميزان 500-301: از نظر تأثير بر سلامت خطرناك است. كودكان، افراد مبتلا به آسم و كساني كه بيماري قلبي ريوي دارند بايد در منزل بمانند. ديگران بايد از فعاليت در بيرون از منزل خودداري كنند.

 

 

گاز دی اکسید گوگرد با گرید یا درصد خلوص بالا بیشتر تامین میشود. گاز دی اکسید گوگرد بسیار آسیب رسان به بدن انسان از جمله دستگاه گوارشی و ناراحتی های پوستی با خود همراه دارد لذا در هنگام استفاده از این گاز نکات ایمنی از جمله استفاده از دستکش و ماسک مخصوص الزامیست.

سیلندرهای گاز آزمایشگاهی دی اکسید گوگرد:

2لیتری-5لیتری-10لیتری-20لیتری-40لیتری و50لیتری

 اطفاء حریق 

 • دی اکسید گوگرد  آتشگیر نیست ولی حرارت ناشی از حریق در مجاورت آن می تواند منجر به انفجار گردد.

 • در صورت عدم نشت می توان از آب برای خنک نگهداشتن کپسول استفاده نمود.

 • در صورت وجود دی اکسید گوگرد  در محیط، استفاده از ماسک های هوا رسان و پوشش مناسب و مقاوم در برابر گاز (در غلظت بیش از ppm 100) الزامی است.

 • به منظور جلوگیری از آلودگی منابع آبی، لازم است آب های آغشته با این ماده توسظ آهک، کربنات و سایر ترکیبات مناسب خنثی شوند.

• برای خاموش نمودن آتش ناشی از سوختن این ترکیب از پودر خشک مواد شیمیایی، دی اکسید کربن، فوم و اسپری آب استفاده گردد.

 نشت تصادفی و انهدام ضایعات: 

• دور نمودن افراد از محل در خلاف جهت باد.

• کنترل نشت توسط افراد متخصص.

• خنثی نمودن مواد نشت شده با استفاده از آهک و کربنات سدیم.

• محصور نمودن محل نشت با حفاظ پلاستیکی به منظور محدود نمودن پخش مواد نشت شده.

• عدم تماس مخازن دارای نشت با آب.

• انهدام ضایعات حاصل از عملیات خنثی سازی تحت قوانین موجود و مطابق با استانداردهای زیست محیطی منطقه و ممانعت از ورود مواد به منابع آبی منطقه.

• تهویه کامل محیط در حین عملیات پاکسازی و نیز قبل از ورود مجدد افراد به محل.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر