گاز اکسیژن

گاز اکسیژن

 

 گاز اکسیژن، همچنین به نام dioxygen به عنوان یک پیوند دو اتم اکسیژن نامیده می شود، عنصر فراوان دیگری در جو زمین است که 21 درصد از هوا را که نفس می کشد، به خوبی از 78 درصد نیتروژن برخوردار است. طبق گفته ligas.com، گاز اکسیژن خالص دارای وزن مخصوص 1.105 است، به این معنی که در صورت اتمام باد یا هوا در سیاره ما، زیر بقیه اتمسفر فرو می رود.کپسول گاز اکسیژن صنعتی بیشتر در مصارف جوش و برش و کارخانجاتها مصرف می شود.

 

 

 اکسیژن یکی از عناصر شیمیایی در جدول تناوبی است که نماد آن O و عدد اتمی آن ۸ است. یک عنصر زیستی بوده و همه جا چه در زمین و چه در کل جهان هستی یافت می‌شود. مولکول اکسیژن (O۲)در زمین از نظر ترمودینامیکی ناپایدار است ولی توسط عمل فتوسنتز باکتری‌ های بی هوازی و در مرحله بعدی توسط عمل نور ساخت گیاهان زمینی به وجود می‌آید.

گاز اکسیژن (O2) گاز بی رنگ و بی بو است، در حالیکه ازن و اکسیژن مایع برای آنها رنگ بنفش دارند. برای اکثر اشکال زندگی روی زمین حیاتی است. ما اکسیژن را از طریق هوا که نفس می کشیم جذب می کنیم. اکسیژن پزشکی در بیمارستان و مراقبت های بالینی برای احیا و جراحی و برای درمان های مختلف ضروری است. همچنین مخلوط گاز اکسیژن با نیتروژن یا هلیوم برای مخلوط کردن غواصی زیر آب است.

  اکسیژن برای سیستم های تنفسی ما ضروری است، مبنایی برای متابولیسم، در حالی که آلوتروپ، اوزون آن واقعا سمی است.

  اکسیژن در دما و فشار استاندارد به صورت گاز است که حاوی دو اتم اکسیژن به فرمول شیمیایی O۲ است.

اکسیژن به عنوان اکساینده کاربرد بسیار زیادی داشته، و تنها فلوئور از آن الکترونگاتیوتر است. اکسیژن مایع به عنوان اکسید کننده در نیروی حرکتی موشکها استفاده می‌شود. از آنجا که اکسیژن برای تنفس ضروری است در پزشکی کاربرد دارد. گاهی اوقات کسانی که کوه نوردی می‌کنند یا در هواپیما پرواز می‌کنند، مخازن اکسیژن همراه دارند (به عنوان هوا). اکسیژن در جوشکاری و ساخت فولاد و همچنین متانول نیز کاربرد دارد.

کپسول گاز اکسیژن به 3نوع تامین می شود.گاز اکسیژن آزمایشگاهی,گاز اکسیژن پزشکی و گاز اکسیژن صنعتی,کپسول گاز اکسیژن آزمایشگاهی با گرید 99/999 در کپسول 50لیتری وارداتی بوده که دارای شناسنامه آنالیز می باشد.وهمچنین در سیلندرهای 2تا 50لیتری قابل شارژ می باشد.

کپسول گاز اکسیژن پزشکی با گرید99/9 در بیمارستانها و همچنین در منزل ها برای بیمار مورد استفاده قرار می گید.

اکسیژن یک عنصر است که بسته به درجه حرارت و فشار آن می تواند جامد، مایع یا گاز باشد. در اتمسفر آن به عنوان گاز، بویژه گاز دیاتومیک یافت می شود. این بدان معنی است که دو اتم اکسیژن در یک پیوند دو طرفه کوانتومی متصل می شوند. هر دو اتم اکسیژن و گاز اکسیژن مواد واکنشی هستند که برای زندگی در زمین ضروری هستند.

 اکسیژن به وسیله مایع سازی و تقطیر هوا در دستگاه های جداسازی هوا، در یک مقیاس تجاری به دست می آید. فرایند تصفیه دوم ممکن است لازم باشد اگر سطوح خلوص فوق العاده بالا مورد نیاز است. اکسیژن خلوصی نیز می تواند از طریق الکترولیز آب تولید شود. تکنیک های غشایی برای الزامات پایین تر خلوص مناسب هستند.

کاربرد صنعتی اکسیژن احتراق است. بسیاری از مواد که به طور معمول در هوا سوزانده نمی شوند، در اکسیژن سوزان می شوند، بنابراین مخلوط کردن اکسیژن با هوا باعث افزایش کارایی احتراق در صنایع آهن و فولاد، غیر آهنی، شیشه و بتن می شود. این دستگاه به طور گسترده ای با یک گاز سوخت برای برش، جوشکاری، سرامیک و شیشه سازی دم می کند، که درجه حرارت شعله بالاتر را دارد و در نتیجه کارایی بالاتری نسبت به هوا دارد. 

 اکسیژن به عنوان یک ماده در برخی از مخلوط گاز محافظ مورد استفاده قرار می گیرد. صنایع شیمیایی، به عنوان مثال، به اکسیژن خالص متکی هستند تا کارایی واکنشهای اکسیداسیون را افزایش دهند. اکسیژن خلوص در آزمایشگاه ها، عملیات کنترل فرآیند، راکتورهای هسته ای گاز خنثی، ابزارهای تجزیه تحلیل فلز، و در تولید فیبر نوری و فیبر نوری استفاده می شود.

 اکسیژن یک راه موثر برای تمیز کردن فاضلاب و درمان فاضلاب است. سایر برنامه های کاربردی عبارتند از آب بندی آمپول های شیشه ای در صنعت داروسازی، اکسیژن سازی آب برای آبزیان، مخلوط های بسته بندی محیطی اصلاح شده (MAP) و مواد منفجره مایع.

اکسیژن BOC معمولا با خلوص 99.5٪ یا بالاتر تامین می شود. بی رنگ و بی بو سوختگی ندارد، اما احتراق را تقویت و تسریع می کند. برنامه های کاربردی رایج عبارتند از:

مورد استفاده با گاز سوخت برای برش، جوش، لحیم کاری و لحیم کاری. استفاده از اکسیژن باعث می شود که درجه حرارت شعله بیشتر از هوا استفاده شود.

در فولاد برش پلاسما و لیزر، قوس یا پرتو لیزر برای گرم کردن فولاد به دمای احتراق مورد استفاده قرار می گیرد. سپس اکسیژن به همان شیوه با برش اکسیژن برای ایجاد واکنش اکسوترمی و به منظور تخریب هر اکسید فلزی یا سرباره استفاده می شود

اکسیژن لنگر گرمایی همراه با لنز فولادی برای ایجاد یک فرآیند ذوب با درجه حرارت بالا که قادر به حفاری یا برش از طریق مواد مانند بتن، آجر، سنگ و بسیاری از فلزات است استفاده می شود

گاز اکسیژن با هر عنصر واکنش می دهد، به استثنای گازهای نجیب. محصولات این واکنش ها اکسید نامیده می شود. با برخی از عناصر، مانند منیزیم، اکسیداسیون در دماهای و فشارهای استاندارد رخ می دهد، در حالی که عناصر سنگین تر به فشار و درجه حرارت بالا برای اعمال اکسیداسیون نیاز دارند. اکسیژن برای احتراق ضروری است حتی اگر گاز به خودی خود قابل اشتعال باشد. بسیاری از عملیات حرارتی صنعتی به اکسیژن بطری به منظور افزایش دمای سوزاندنشان بستگی دارد.

 آب معمولی در واقع 85 درصد اکسیژن است، با وجود اینکه دو اتم هیدروژن برای هر اتم اکسیژن وجود دارد. بدن انسان حدود 60 درصد اکسیژن را تشکیل می دهد، که یکی از دلایلی است که دانشمندان دیگر سیارات را به عنوان اکسیژن به عنوان یک علامت بالقوه زندگی شناخته اند. به عنوان بخشی از اکسید، عنصر حدود 46 درصد از پوسته زمین را تشکیل می دهد. گاز اکسیژن در اتمسفر دو شکل دارد؛ dioxygen (O2) و allotrope از اکسیژن به نام اوزون (O3). لایه تخلیه ازن ضخیم با ضخامت 3 میلیمتر است، هرچند خروج مکرر از فریون به جو به عنوان زمان طول می کشد.

علاوه بر استفاده از گاز اکسیژن به عنوان یک گاز تنفسی توسط صنعت مراقبت های بهداشتی، اکسیژن دارای ویژگی های اکسید کننده قوی است که می تواند به بهبود بخشیدن به عملکرد، بهینه سازی عملکرد و کاهش هزینه ها کمک بسیاری به صنایع داشته باشد. برنامه های کاربردی مانند احتراق، اکسیداسیون و تخمیر ممکن است با غنی سازی یا جایگزینی پروسه هوا با اکسیژن سود ببرند.

 

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
1 / 10
از 1 کاربر